Tenscare.bg ви предлага някои изпитани трикове, които имат за цел да предпазят от психическо травмиране на детето, а и родителите му. Както всеки път споменаваме енурезата не е болест! Тя е напълно нормално явление при децата. Важното е проблемът да бъде разрешен на време, а още по-важно е мама и татко да не вменят вина в детето си, за това, че подмокря леглото нощно време. И така ето някои от начините и подходите за предотвратяване на така неприятното нощно напикаване.
Други начини за помощ:
Ако проблемът нощно напикаване е така да се каже в разгара си, то най-вероятно родителите, а и детето са под стрес. Запомнете – не трябва да има стрес, тъй като той сам по себе си може да влоши положението. Като цяло малчуганите, растящи в стресови ситуации са именно тези, които страдат от нощно напикаване.
Подмокрянето на леглото не би било голям проблем, ако матракът е с водоустойчиво покритие. На пазарът се предлагат и специални покривки, които се постелят и не позволяват напишканото да пробие към леглото. Някои експерти в областта предлагат дори детето да спи във водоустойчив спален чувал или пък да му бъдат постлани дебели одеяла, за да се намали шансът от пропускане при т.нар. мокри нощи.
Ако детето спи на двуетажно легло, то добре ще е, ако е премести на долното. Причината е, че ако подмокрянето се дължи на мързел, да бъде елиминирана.
Съществува и вариант нощно напикаване да се появи и от страх от нещо – от тъмното, от някои анимационен герой. Много често в практиката причината за нощно напикаване при деца над 5 години е именно уплах от нещо несъществуващо. Затова тук отново идва добрата и приятелска комуникация между мама, татко и детето. При страх от тъмното, малкият човек не би слязъл от леглото, за да посети тоалетната и накрая ще намокри леглото. Ако един от факторите за появата на нощно напикаване е този – то освен другите методи, като алармена система, е добре в стаят, където детето спи да се сложат нощни лампи или направо да се оставя някаква светлина. Така пътят към банята е лесен и безопасен.
За пълното премахване на проблема нощно напикаване всички тези изброени методи обаче трябва да бъдат съчетани и с подходящите начини за лечение – било то хапчета и аларми или само едно от двете. Консултацията с личния лекар и педиатър също не бива да се пропуска. Предприемането на лечение на собствена преценка не е препоръчително. Едно от най-важните неща за преодоляването на проблема нощно напикаване е да се създаде положителна нагласа у детето и родителите. Преди сън малчуганът трябва да бъде убеден, че тази нощ няма да намокри легълцето си.
Безобиден и доказан ефект за преборването на нощно напикаване при деца над 5 год. има алармената система DRY NIGHT TRAINER. Тя е компактна и удобна. DRY NIGHT TRAINER се закача за бельото на детето и при първата капка урина се активира. Започва да издава звуци и малкият човек се събужда. Има случаи, при които първи я чуват мама и татко, но с по-продължителното ползване на алармата децата сами се събуждат. И имат 2 варианта – да продължат да спят и да стискат до сутринта или да станат и да се изпишкат. DRY NIGHT TRAINER създава така важния навик мозъкът на детето да отговаря на повика на пикочния мехур. Резултатите са видими още след 2-3 седмици.
Справянето с нощно напикаване за всяко дете е предизвикателство като да се научи да ходи, храни и общува. При всеки тези основни умения настъпват на различна възраст.
Ако детето срещне проблеми с това да се научи да ходи само по нужда по време на сън, то проблемът може да се дължи на два фактора:
В повечето страни приетата възраст за това едно дете да се научи да ходи до тоалетна нощем е 3-4 години. Годинките, в което детето се учи, че не трябва да пишка докато спи, обаче тенденциозно са пораснали в последните десетилетия, от както съществуват съвременните пелени. Изследване от 1962 г. показва, че тогава 97% от децата в Европа на възраст до 36 месеца успешно са създали навика си да не пишкат нощем и не страдат от нощно напикаване. През 2003 г., същото изследване дава резултат от 60%, а през 2010 г. вече говорим за едва 51% от всички деца до 36 месеца не водят битка с инконтиненцията.
Когато говорим за навици за ходене по малка нужда е добре да вмъкнем, че възрастен човек усеща нужда да отиде по нужда, когато пикочният му мехур е на половина пълен, което му дава предостатъчно време да отиде до тоалетната. При децата – и най-вече при деца до 4 годинки, които все още създават навиците си за пишкане през нощта – усещането за ходене по нужда настъпва едва, когато пикочният мехур е почти пълен. Заради това сигналът, който се изпраща до мозъка е спешност и ако детето не успее да се сдържи, се стига до нощно напикаване.
Също така е важно да се знае, че пикочният мехур на децата е малък и има обем около 150 мл. Бъбреците на 4-годишен пък произвеждат около 60 мл урина на час (което естествено зависи и от това колко течности поема детето), за това трябва не бива да очакваме, че детето ни може да издържи без да иде до тоалетна повече от 2 часа. Естествено през нощта, този период е малко по-голям, тъй като докато спи, детето не приема вода и други течности.
С времето детето се научава да ходи до тоалетна по-рядко, но е важно да не бъде притискано за това. Изследвания от 2008 г., показват, че ако най-малките членове на семейството се сдържат да не ходят по малка нужда, това може да предизвика по-големи проблеми за в бъдеще, тъй като пикочният мехур става ленив и се увеличава шансът от уринарна инфекция или дори уринарна дисфункция.
От друга страна не бива и детето да ходи прекалено често по малка нужда, тъй като това може да понижи обема на пикочния мехур, а също така по този начин, вашето малко момче или момиче няма да усети какво е да имаш препълнен пикочен мехур. Именно този усет учи детето, че трябва да отиде да пишка, преди да се достигне до препълване.
Нормално е Вашето дете да ходи по малка нужда между 4-7 пъти на ден, но всичко това е относително и изключително много зависи от това какви храни и напитки приема детето.
Не бива да се счита за проблем, обаче, ако детето не успее да се научи да ходи до тоалетна през нощта и продължи нощното напикаване. Естествено, ние предлагаме и безценен помощник в битката с инконтиненцията – алармена система за нощно напикаване Dry Night Trainer. Тя работи с поведенческите реакции на детето и след 2 до 4 месеца сухите нощи на малчугана са много повече от мокрите. Така мама и тате, а и детето забравят за притесненията си относно нощното напикаване.
В настоящата статия ще се опитаме да дадем отговори на често задавани въпроси от родителите на деца, имащи енуреза ( нощно напикаване), относно алармените системи. Както е известно алармите са едни от най-безопасните и са сред ефективните методи за преодоляване на нощното напикаване при деца над 5-годишна възраст.
Въпрос: Как да постигнем максимален успех с алармената система?
Отговор: За достигането на пълен успех и надвиването на проблема нощно напикаване с помощта на аларма трябва на детето да бъдат изградени навици. Като и преди сме писали алармите действат на поведенческо ниво. Но ако родителите очакват просто да я закачат за бельото на детето и след 10-15 дни подмокрянето на леглото да е вече минало – грешат. За да има успех с алармената система за нощно напикаване е необходимо на няколко пъти да се направят ‘‘сухи‘‘ тренировки от малчугана заедно с родителите му. Те дори могат да бъдат представени като забавни игри, които ще помогнат на подрастващия човек да се освободи от проблема. И така мама и тате настройват първо алармата и казват на детето им да я изключи щом я чуе. Междувременно на детето му казват, че трябва да отиде да си легне и щом се активира системата да я изключи и да отиде до тоалетната. И така това се практикува по няколко пъти на ден, в продължение на седмица, за да бъдат изградени трайни навици у малчугана. Практикуването на тази ‘‘игра‘‘ кара мозъка на подрастващия да бъде готов за реакция, в момента, в който се включи алармената система. Освен това е необходимо да се обясни на детето, че ако то успее да спира алармата само и успее да отиде до тоалетната и то пред нощта, ще успее да премахне така неприятното напишкване.
В: На каква възраст детето ми може да използва само алармата за нощно напикаване?
О: Това наистина зависи от детето. Те трябва да бъдат силно самостоятелни и мотивирани, както и достатъчно зрели, за да работят с алармата за нощно напикаване, макар и с родителска помощ. Необходимо е децата да могат да отреагират на момента, в който системата ще се включи и самостоятелно да отидат до тоалетната. Наблюденията сочат, че 5-годишните деца вече са напълно в състояние да ползват алармата и да се справят, когато тя се активира. Много деца над 6 и 7 години обаче не могат веднага да възприемат системата и им е необходима помощта на мама и тате, за да свикнат. Едно и е сигурно, алармената система, Dry Night Trainer на компанията TensCare, действа! Тя работи с поведенческите реакции на детето и след 2 до 4 месеца сухите нощи на малчугана са много повече от мокрите. Така мама и тате, а и детето забравят за притесненията си относно енурезата.
В: Какво трябва да очакваме да се случи, когато започнем да използваме алармата?
О: Първото и най-важно правило е след като родителите са установили от какво се получава проблемът нощно напикаване при детето им и са се насочили към алармената система, е да прочетат инструкциите за ползването й. Системата Dry Night Trainer е много лесна и безобидна за употреба. Освен това Dry Night Trainer е много компактна и не пречи на здравия сън на детето. След това е добре да бъде обяснено на детето, че ще я носи, за да му помогне. После да се проведат ‘‘сухите тренировки‘‘, за които говорихме по-горе. Необходимо ползването на алармата всеки ден. Положителен резултат има още след 2-3 седмици. Белезите са: по-малки мокри петна по леглото, само леко навлажнено бельо и разбира се ставането на детето, за да иде до тоалетната.
В: Колко дълго трябва да използваме алармата за?
О: За оптимален ефект, както споменахме в предния отговор, нека родителите бъдат последователни! Същото се отнася и за децата им. Алармената система не бива да се слага, когато се сетят мама и татко, а всяка нощ. Препоръчително е родителите да записват, какво се случва през нощта, от както се използва алармата. В случай, че детето няма признаци на напредък след 12 седмици употреба на алармената система за нощно напикаване трябва да се спре с ползването й. Прави се малка почивка от 3-4 седмици и се започва отново.
В случай, че има напредък и детето се чувства положително, родителите могат да продължат да я слагат на него докато не се направят 14 последователни сухи нощи. Ако има 2 седмици без нощно напикаване – то с гордост родителите и детето могат да кажат, че се надвили проблема.
Разбира се има и случаи, в които след 14 сухи нощни да се появи отново напишкването, но това е случайно и да не е признак за енуреза. Важно в този момент е да не се стресира детето и самите родители да запазят спокойствие. Ако нощно напикаване има повече от 2 пъти в седмицата, тогава отново се прибягва до алармата.
В: Какво става, ако детето ми не се събужда, когато алармата се включи?
О: Спокойно! Това детето да не се събуди от алармата е нещо нормално и много често срещано явление. В началото може да бъде така, но с упражнения и с времето малчуганът ще я чува и ще става от сън, за да иде до тоалетната. Препоръчително е в случай, че детето спи наистина много дълбоко или го мързи да стане, мама и татко да се намесят и да го вдигнат щом алармата се активира. Важно е да бъде създаден навик у детето, да отговаря на чувството за пълен пикочен мехур.
Родител сте, а детето ви много често се напишква през нощта. Понякога дори намокрянето на леглото от малчугана става скоро след като той е заспал? Търсите подходящото решение и все не го намирате?
Безспорно енурезата при децата над 5-годишна възраст не е никак приятна и за двете страни. Този проблем дори води до понижаване на самочувствието у подрастващия човек, което никак не би му помогнал при завързването на нови контакти, а дори и би му навредил със запознаването на вече установените приятелства.
Както и преди сме споменавали енурезата или по-просто казано нощно напикаване е проблем, който се премахва и няма място за паника от страна на родители и деца. Желателно е обаче първоначално да бъде установено дали има здравословна причина за появата на нощно напикаване. Ако се установи такава, то приемането на медикаменти най-често не бива да се отлага. В случай, че няма здравословен проблем, то неприятното нощно напикаване при деца над 5 години има как да бъде преборено. В предните публикации запознахме читателя какви са най-честите причини за появата на енурезата и какви неконвенционални методи има за борбата с нея. Този път все пак ще засегнем употребата на медикаменти, съчетани с употребата на алармена система за сигурно и бързо премахване на явлението нощно напикаване.
Случва се след посещение при лекар на детето, което страда от нощно напикаване да му бъде предписан медикаментът Дезмопресин. Това е лекарствен продукт, който помага бъбреците да изпускат по-малко течности през нощта, за да има по-малки случаи на т.нар. мокри нощи при детето. Дезмопресин се изписва само по лекарска преценка. Медикаментът е заместник на вазопресин, хормонът, който намалява производството на урина. Може да се приема назално, интравенозно, или като орален или сублингвинална таблетка.
Дезмопресинът буквално нарежда на бъбреците на детето да произвеждат по-малко урина. Детето може да го вземе точно преди да си легне. Действието е в продължение на 8 часа, така че малчуганът да иде до тоалетната сутринта.
Някои родители се притесняват да слагат за сън без пелени децата си, въпреки, че те вече са започнали да имат повече от т.нар. сухи нощи. Мнението на експерти за случая е, че някои деца стават мързеливи и губят и малкото създаден контрол да не се напишкват, ако знаят, че по тях има нещо, в което спокойно могат да си позволят да се намокрят. Дори се смята, че първоначалният мързел се превръща в опасното губене на контрол над сигналите от мозъка към бъбреците. Така че, скъпи родители бъдете смели и при евентуален прогрес с предотвратяването на нощно напикаване, не слагайте задължително пелени на детето ви! Опитайте без тях и без поставянето на непромокаеми материи вместо спално бельо. Пробвайте без тях една седмица. Така ако сухите нощи продължат да бъдат повече в сравнение с мокрите, смело премахнете ненужните материи.
Опитайте се и да устоите на изкушението да вдигнете от леглото детето, за да го закарате до тоалетната. Това може да доведе до сухо легло, но не лекува нощно напикаване. Това просто позволява на детето да пишка в съня си в тоалетната. То може да бъде полезно само за първите няколко дни без пелени. В такъв случай се уверете, че светлината е силна и детето наистина се събужда и осъзнава какво прави.
Има специални клиники за деца и младежи с проблеми като намокряне на спалното бельо нощно време. Родителите могат винаги да се обърнат към личния си лекар за съвет. Друг метод за превенция е наблюдението на децата. Преди да се стигне до клиниката за нощно напикаване е пожелателно да се обърне внимание на това:
Дали детето посещава по-малко от 4 пъти тоалетната на седмица. Ако е така най-вероятно става дума за запек. А както сме писали преди, това може да е причината и за напишкването – дебелото черво притиска пикочния мехур.
В последно в време борбата с неприятния проблем нощно напикаване все повече навлезе употребата на специални алармени системи. Този умен, иновативен метод се оказва един от най-сполучливите елиминатори на напишкването при деца над 5-годишна възраст. Алармените системи успешно помагат на това детето да получи сигнал, кога пикочният мехур е пълен. Чрез тях, подрастващите стават и отиват до тоалетната. Използването на алармените системи се оказват верният път към преодоляването на неприятното нощно напикаване.
Разбира се, всичко изисква постоянство. Чудото няма да стане още от първите една-две нощи. В началото на използването на системата е възможно детето да продължи да се подмокря. Възможно е да не чуе първите сигнали, подадени от алармената система, но с ежедневно/еженощно приложение, съвсем скоро у подрастващия малчуган ще бъде изграден навик и когато падне първата капка, и системата даде знак, детето ще се събуди от сън и така няма да се подмокри. Постепенно и децата, и родителите ще се радват на все повече сухи нощи и спокойствие. Веднага щом детето бъде събудено от алармата, то има избор, как да действа. Може да реши да стане от леглото и да посети тоалетната или да продължи да спи. Препоръчително е обаче да се изпишка, за да може да продължи със спокойния сън.
В случай, че в първите дни от прилагането на алармата, стане така, че детето е подмокрило повече бельото си, е добре след изпишкване, то да бъде подменено с ново, за да не се включи отново алармената система. Не бива да се забравя и фактът, че сензорът на алармата трябва да изсъхне напълно. (През първите няколко седмици не е нужно да се нулира алармата – става се веднъж на нощ, докато детето свикне само да борави с нея). Родителите да почистват сензора с влажна кърпа всяка сутрин – това ще удължи живота му. Ако детето ви се изпотява през нощта е възможно алармената система да се активира.
Добре е да се пие вода и други течности. Желателно е обаче при деца имащи нощно напикаване, приемът им да бъде спрян един час преди лягане. В случай, че на детето много му се пие вода преди сън нека поглъща течността на малки глътки. Различни експерти в областта дори препоръчват децата да пият Дезмопресин. Действието му трае осем часа и спомага за предотвратяване на нощно напикаване. Ефектът му е доказан с ползването на алармената система. ВНИМАНИЕ! За използването на лекарствени продукти задължително родителите са се допитат до лекар.
Има различни причини, поради които, когато пикочният мехур е пълен не дава сигнал до мозъка.
Компанията TensCare се е заела с това да помага на родителите и техните деца да преборят напишкването в леглото през нощта чрез иновативната система Dry Night Trainer. Това е алармена система, която ползва поведенчески техники за да бъде предотвратено неприятното нощно напикаване при децата. Dry Night Trainer обучава подрастващите да отговарят на сигналите на пълния пикочен мехур. Алармената система е напълно безвредна. Освен това е изключително компактна и не пречи на детето по време на сън. Dry Night Trainer се закачва за бельото на детето. В момента, в който първите капчици урина намокрят сензора, алармата се активира и чрез звука буди малчугана. Така с постоянство алармената система успешно премахва явлението нощно напикаване при децата, а родителите най-после могат да спрат да се тревожат.
Определено проблемът нощно напикаване не е най-приятното нещо на света, но пък не е и нещо страшно. Статистиката показва, че това се случва на много деца над 5-годишна възраст и на много млади хора. Ето какво сочат данните, според британско проучване, проведено от организацията ЕРИК:
Фактът, че хората не говорят за проблема си не означава, че те не са се сблъсквали с него. Никога не се знае колко от децата, връстници на вашите деца подмокрят леглото си нощем. Същото важи и за тийнейджърите.
Важно е да се помни, че това, че детето и родителите се сблъскват с нощно напикаване, не значи че някой има вина!
Както и преди сме споменавали енурезата се предава често по наследство. Ако има родител, баба или дядо, които са страдали от нощно напикаване, шансът детето да се сблъска със същото е голям – 70 %.
Децата често се обвиняват, че напишкването може да е по тяхна вина.
Една от причините за нощно напикаване е запекът. Когато червата са пълни това може да направи проблем на пикочния мехур и да го притиска. Следователно пространството се стеснява и се създава чувството, че на детето или подрастващия му се пишка. Това е и една от причините, които довеждат до често нощно напикаване и неконтролируемите малки произшествия през деня.
Някои деца и младежи, сблъсквали с това да се подмокрят нощно време, обикновено имат и малки проблеми през деня.
Въпроси отправени към децата като ‘‘Често ли бързате да стигнете до тоалетната, когато ви се припишка?‘‘ , ‘‘Смятате ли, че посещавате тоалетната по-често, отколкото на приятелите си?‘‘ ,‘‘Случвало ли ви се е да си подмокрите панталоните?‘‘
Ако отговорът на някой от тези въпроси е ‘‘ДА‘‘, то е време родителите да се включат и да помогнат проблемът нощно напикаване да бъде премахнат.
Ние от TensCare имаме решение! Това е иновационната алармена система Dry Night Trainer. Тази малка и компактна система е абсолютно безвредна, в нея няма медикаменти, тя е напълно механична. Dry Night Trainer е супер удобна и не пречи на спокойния сън детето или тийнейджъра. Алармата за нощно напикаване Dry Night Trainer е във формата на лек и комфортен часовник с опция за персонализиране на панела на капачето. Аларменият кабел преминава под пижамката на детето и се закача с тик-так клипс към бельото там където се предполага, че то ще се намокри първо. Когато детето изпусне няколко капки урина, сензорите за влажност активират алармата и силен звуков сигнал се включва с цел събуждане. Степента на сила на звука може да бъде регулирана. Не се използват радиовълни. Терапията с алармената система изисква мотивацията на детето, подкрепа от страна на родителите и много търпение. С времето някои деца ще се научат да “разпознават” и “отговарят” на чувството за пълен пикочен мехур, “стискайки” до сутринта, а други ще се събудят и отидат до тоалетната. И при двата варианта Dry Night Trainer ще помогне за от 2-4 месеца. За да има резултат при вашето дете, е абсолютно задължително то да ползва алармата всяка вечер. Ако детето се разболее или има странични фактори, който го разстройват, може би е по-добре да почакате преди да започнете да използвате DNT.
За да се обясни първо трябва да знаем как работят бъбреците и как функционира пикочния мехур през нощта. Бъбреците филтрират кръвта и изкарват отпадните продукти. Те са малките фабрики за преработване на течностите. В пикочния мехур се съхранява урината, която е отпадният продукт от бъбреците. Когато човек отиде до тоалетната мускулите притискат мехура и се получава изпишкването. Тук вече говорим за поведенчески реакции. На децата, имащи енуреза, им липсва навикът да се контролират. Алармените системи като Dry Night Trainer играят ролята именно на възпитатели, които помагат за изграждане на навика.
Освен това е добре децата и тийнейджърите, сблъскващи се с нощно напикаване да започнат да правят специални упражнения за групата мускули, които контролират изпускането на урина. Някои специалисти препоръчват това да става контролирано като детето пие течности и след това отива до тоалетната с ясната представа, че не трябва да се подмокря. Но пък не трябва и да се прекалява, тъй като може да има обратния ефект.
Понякога подмокрянето на леглото се дължи и на това, че децата спят прекалено дълбоко или не намират причина да станат и да отидат до тоалетната.
Към момента най-добри резултати за справянето с нощно напикаване дават алармените системи. След по-продължителното им ползване,подсъзнателния механизъм за сдържаност по време на сън на детето ще започне сам да регулира позивите на детето.
Nocturnal enuresis или известно като енуреза и инконтиненция е термин за назоваване на явлението нощно напикаване. При повечето деца подмокрянето на леглото от време на време, или дори всяка вечер докато не станат на около 5-годишна възраст се приема за нещо напълно нормално от родителите, и от педиатрите. През това време ( от 0 до 5 г.) на подрастващите им се налага да бъдат научени да използват първо гърненцето, а след това и истинската тоалетна, за да бъде изграден навикът, хлапето само да усеща, кога му се ходи.
Изследвания показват, че в Съединените американски щати средно седем милиона деца се напишкват всяка вечер. Контролиране на функцията на пикочния мехур по време на сън обикновено е последния етап от обучението с изхождането в гърнето. С други думи казано това,че отрочето ви, което е на възраст под 5 години, подмокря леглото е в рамките на допустимото.
Обикновено в медицинската практика се говори за ненормално състояние, когато хлапето продължава да прави нощно напикаване след 5-годишна възраст. Някои мнения по темата дори сочат, че напишкването при децата е допустимо докато не станат на 7 години. И все пак и преди 5 години дори явлението нощно напикаване се превръща в основен проблем на майката и бащата, а и на самото дете.
Нощно напикаване при подрастващите често е просто резултат от незрялост. Възрастта, на която децата да станат способни да контролират своите пикочни мехури по време на сън е променлива. Контролът над пикочния мехур е сложен процес, който включва координирани действия на мускулите, нервите, гръбначния и главния мозък. Затова често проблемът се решава с течение на времето. От друга страна, може да бъде признак на основно заболяване, като запушване на пикочния тракт. Ако неприятното нощно напикаване продължава след навършване на 6 или 7 години, трябва родителите да се консултират с педиатър.
Има и двете първични и вторични форми на нощно напикаване. С първата – детето никога не е имало през нощта контрол върху уринирането. Вторичната форма е по-рядко срещана и се отнася за нощно напикаване, което се случва, след като детето е сухо по време на сън в продължение на 6 или повече месеца. Явлението нощно напикаване може да бъде причинено от психологически стрес, но може да бъде резултат от заболяване, като запек или обструкция на пикочните пътища.
Инконтиненцията обикновено се случва по време на първите няколко часа сън. В случай на нощно напикаване при деца на възраст над 5 г., което се случва по-често от 2-3 пъти в месец, родителите трябва да се консултират със своя лекар-педиатър.
Качеството на съня на децата над 5 години, при които се наблюдава нощно напикаване е по-лошо. Със сигурност всеки родител желае хлапето му да става от сън бодро, но инконтиненцията пречи това да бъде така.
Скорошни изследвания над качество на съня при нощно напикаване при деца, които не носят нощни памперси в сравнение с тези, които постоянно са с памперси, сочат, че няма разлика в качеството на сън.
Иновация обаче се оказват случаите на хлапетата, които борят инконтиненцията чрез алармена система. Фактът, че детето е с такова устройство му дава спокойствие на ума. Памперсите са допустими за хлапетата под 5 години, но когато става дума за по-големи, пелените могат да окажат лошо влияние на самооценката и психиката на подрастващият човек. Благодарение на развитието на технологиите на пазара вече могат да бъдат намерени алармени системи, които позволяват да бъде контролирано и за отрицателно време елиминирано така неприятното нощно напикаване при деца над 5-годишна възраст.
Ние от Тenscare предлагаме една наистина доказано ефективен уред – алармена система срещу нощно напикаване при хлапетата.
Алармата за нощно напикаване Dry Night Trainer използва поведенчески техники, за да обучи вашето дете да „разпознава“ и „отговаря“ на чувството за пълен пикочен мехур, стискайки до сутринта, или пък ставайки до тоалетната още в момента на задействане на алармата.
Dry Night Trainer изглежда като малък часовник. Детето може да избере топка, цвете или звезда, което да го направи интересна и дори желана придобивка за хлапето.
Като заключение може да се каже следното:
Качеството на съня при хлапетата, които често подмокрят леглото през нощта често пъти е влошено. От това страдат и родителите. Методите за превенция на инконтиненцията като изпишкване преди сън, или слагане на памперс не помагат. Напротив, в много случаи те са стресов фактор за хлапето. Използването на алармена система обаче е един от ефективните и немедикаментозни начини за сигурното елиминиране на явлението нощно напикаване.
С напредването на технологичното развитие много физиологични проблеми вече се решават чрез устройства, а не както до преди – с една торба лекарства или пък с бабини рецепти. Не отричаме нито медикаментозните методи за справяне с проблемите, нито пък билколечението, а дори напротив – поощряваме ги, но само там, където наистина има нужда. Говорим си инконтиненцията, енурезата или просто казано за нощно напикаване. Както и преди сме писали – това, че детето се напишква през нощта в много от случаите не се дължи на здравословен проблем. Причина може да бъде наследствена обремененост, стрес, здравословен проблем.
Явлението нощно напикаване е много често срещан проблем. Това е процес на несъзнателно уриниране по време на сън. Въпреки, че понякога е разочароващо, нощно напикаване при деца над 5-годишна възраст не е нещо необичайно. Обикновено хлапетата не го правят целенасочено.
Нощно напикаване има в случаите на малък пикочен мехур, забавено узряване на пикочния мехур, прекомерно образуване на урина, инфекция на пикочните пътища, стрес, хроничен запек, или хормонален дисбаланс. Съществува и вариант, при който инконтиненцията се проявява заради това, че мозъкът не е получил сигнал от тялото, че пикочния мехур е пълен.
Енурезата при подрастващите често води и до психологически дискомфорт. От това страдат и децата, и родителите. Има много случаи в които подрастващите се плашат от социални дейности, само заради факта, че през нощта имат проблем.
На всички, сблъскващи се с инконтиненция може да им се помогне бързо и ефективно. КАК? Много просто! Предлагаме изпитани методи – съчетанието на алармената система на TensCare DRY NIGHT TRAINER със силата на природата! Така за много бързо ще кажете сбогом на неприятното нощно напикаване.
Ето как:
Канела – Канелата е древна ароматна подправка, която е известна със своите вкусови, но и лечебни качества. Редица изследвания са доказали, че висококачествената канела допринася за повишаване на имунната система. Тя е една от нашите предложения, които в комбинация с алармената система DRY NIGHT TRAINER успешно борят неприятното нощно напикаване при деца над 5-годишна възраст. Как точно се прилага канелата? Давайте веднъж дневно на детето да дъвче пръчка канела. Препоръчително е да търсите по-крехки пръчици. Те са по-висококачествени, а освен това няма да създават съмнения на родителите дали е безопасно за млечните зъбки на рожбата им.
Индийско грозде – Растението е познато още като Индийско цариградско грозде. Има характерен кисело-горчив вкус. Индийското грозде е добре позната панацея от преди хиляди години. Интересен факт, е че наред с успешната му борба срещу явлението нощно напикаване при малки и големи, това екзотично растение подмладява и увеличава интелекта. Има и доказан противораков потенциал. Индийското грозде и по-скоро екстрактът от него на име Амла се намира сравнително лесно на пазара. За да сложат родителите край на проблема нощно напикаване при деца желателно прилагането на лечебното растение да бъде съчетано с еженощни поставяния на аларменото устройство DRY NIGHT TRAINER. Резултатите наистина ще бъдат на лице много скоро, а родителите и децата ще си отдъхнат от този така неприятен проблем нощно напикаване. Ето и как да бъде прилагано индийското грозде: Намачкват се 2 грозденца. Към тях се добавя една супена лъжица мед и щипка куркума. Дава се по 1 супена лъжица всяка сутрин на детето, което страда от нощно напикаване.
Зехтин – Да! Точно така. Популярната съставка, без която не може никое домакинство е едно от предложенията ни, които борят успешно инконтиненцията при деца, а и при големи. Както е известно олиото от маслини е наистина подарък от боговете. Не случайно римският изследовател Плиний Стари казва за зехтина ‘‘Две са течностите, най-полезни за човешкото тяло. Вътрешно – виното, външно – зехтинът. Но този, последният, е повече от необходим“. Зехтинът е един от най-старите средства за лечение. И като универсален лек той помага и при нощно напикаване. Ето как трябва да бъде използвана ‘‘златната течност‘‘ : просто загрейте малко зехтин до температура поносима за кожата. Може да напоите памуче или директно с ръката ви и започнете да масажирате леко долната част на коремчето на детето. Така няколко минути. Правете го 1-2 пъти дневно. Този прост метод, прилаган продължително време ще помогне за спиране на проблема нощно напикаване. Пожелателно е обаче за по-сигурни резултати да бъде в комбинация с алармената система от ново поколение DRY NIGHT TRAINER, която ние от TensCare препоръчваме.
Нека припомним какво точно представлява тази иновативна система.
DRY NIGHT TRAINER не е лекарствен продукт! Не съдържа и билки! Това е компактна машина от ново поколение, чрез която явлението нощно напикаване просто изчезва. Устройство е изключително компактно и изглежда много забавно за малчуганите. Как да се слага? Първо е препоръчително, когато хлапето е над 5-годишна възраст на него да му бъде обяснено, че ще му се наложи да носи през нощта алармата. То трябва да я приеме като нещо, което ще му помогне да се отърве от така нежеланото нощно напикаване и да осъзнае, че така самочувствието му ще бъде повдигнато. Наред с всичко и тревогите на родителите също ще бъдат пратени в забрава. Dry Night Trainer е лесна и безопасна за употреба система. Трябва само да бъде закачена за бельото на детето, преди да си легне. После пред нощта, ако хлапето тръгне да се напишква устройството се задейства. При първите капки течност сензорите за влажност отчитат промяна и алармата се включва. С времето някои деца ще се научат да „разпознават“ и „отговарят“ на чувството за пълен пикочен мехур, “ стискайки“ до сутринта, а други ще се събудят и отидат до тоалетната. И при двата варианта Dry Night Trainer ще помогне за от 2-4 месеца.
Детското приспиване – един ритуал, който вместо да бъде изпълнен с приятни емоции и за детето, и за родителите му се превръща в един не толкова чакан момент, когато става дума за нощно напикаване.
Проблемът е колкото често срещан, толкова и подценяван от някои майки и бащи. Има и случаи, в които пък прекаленото притеснение на родителите и напрежението в дома стават главните фактори за нощно напикаване при децата. Проучване, проведено от една от водещите здравни асоциации в Англия сочат че ¾ от хлапетата с Енуреза не искат да заспиват. При децата под 5 години, това е по-скоро неосъзнат процес за инстинктивно предпазване от подмокряне на леглото. При малчуганите над 6 г. и в тийнейджърска възраст обаче нежеланието им да заспят е осъзнато. Вместо спокойствие у детето и у родителите, изследването е доказало, че у тях има нервност и раздразнителност от предстоящото нощно напикаване. В този момент, притеснените мама и татко стават още по-разтревожени и започват да търсят различни методи за справяне с така неприятния проблем.
Важно е да припомним, че Енурезата не е болест и в повечето случаи се израства.
Не бива да се търси решение на проблема с даването на лекарствени продукти, освен ако не се говори за болест, предизвикваща напишкването. Това ще стресира още повече детето или тийнейджъра и вместо да се сложи край, ще бъде засилена ситуацията наречена нощно напикаване. В случай че нощното напикаване не бъде преодоляно от детето, нека родителите не се притесняват!
Екипът на TensCare има ефективно предложение – система, която е помогнала на много деца и техните родители да се справят с нощно напикаване.
Аларменото устройство DRY NIGHT TRAINER е решение за неспокойните, мокри нощи. Какво представлява DRY NIGHT TRAINER? Първо – това е напълно безвредна система, не се ползват лекарства за нея. Устройството е малко и компактно. То се закача за бельото на детето преди да легне. В момента, когато сензорът засече дори капчица влага, алармата се задейства и започва да издава звук, от който детето няма как да не се събуди.
Желателно е преди да започне употребата на алармата на детето да му бъде обяснено, че това устройство ще му помогне, а когато звънне то само трябва да стане от леглото и да отиде до тоалетната. За период от 2-4 месеца резултатът ще бъде на лице!
Край с неприятното нощно напикаване, сбогом‘‘ на проблемите и притесненията и здравей на сухото легло и спокойствието при заспиване.
Както и преди сме писали, една от основните причини, виновни за Енурезата при хлапетата е стресова атмосфера вкъщи и вероятно неосъзнато желание на подрастващото към регресия към бебешко състояние. Другият случай за подобна ситуация е наследствена обремененост, което ще рече, че с нощно напикаване са се сблъсквали бабите, дядовците, майката или бащата на детето.
Противно на общоприетото схващане, Енурезата няма нищо общо с това, дали детето е мързеливо или не.
Великобританско проучване сочи, че в класове от 30 деца на възраст между 9 и 14 години 2 на всички 30 имат Енуреза. Точно тези хлапета пък са едни от най-будните в час и нямат проблеми с общуването…докато не дойде време за екскурзии с приспиване. Тогава децата отказват да се присъединят към останалите си съученици поради страха си от нощно напикаване. Такъв страх от това да не се изложат имат и родителите на хлапетата с Енуреза, тъй като се опасяват, че ако стане подмокряне на леглото, докато хлапето е на екскурзия, останалите ученици ще му се подиграват. Случката може да има вторичен ефект върху доверието, което може да продължи явлението нощно напикаване чак до зряла възраст.
Добре е да се знае, че повечето лекарите не признават явлението нощно напикаване за проблем, ако то не е всяка нощ. В такъв случай се говори за първично напикаване. Над 1/3 от децата над 5 години са имали първично нощно напикаване.
Обикновено става дума за проблем, при така нареченото състояние вторично нощно напикаване. В тази ситуация е пожелателно родителите да се обърнат към личния си лекар, който да ги насочи към правилното решение на проблема. При случай, когато не става дума за медицински физиологичен проблем, то е добре да се потърсят алтернативни методи за премахването на Енурезата.
Има редица изпитани методи от модерната медицина и от народната медицина, които дават ефект, който за жалост в повечето случаи е само временен.
Множество чуждестранни изследвания са доказали, обаче че при създаване на трайни навици на детето, страдащо от нощно напикаване, да става и да ходи до тоалетна с помощта на алармена система е един от най-ефективните методи за преодоляване на нощното напикаване.
Независимо от причината за проблема нощно напикаване, родителите трябва да знаят, че никой няма вина за това. Енурезата може да бъде много стресираща, но освен в много необичайни обстоятелства може да се каже с увереност, че това е един проблем, който няма да продължи вечно!
Явлението нощно напикаване при деца е проблем, чието разрешаване понякога се оказва по-трудно отколкото са си мислели родителите. Както е известно Енурезата е често срещан проблем до определена възраст. С израстването си децата преодоляват така неприятното състояние. Понякога обаче при децата над 10-12 години нощното напикаване продължава да съществува, а с това растат и притесненията на родителите и те търсят различни начини да се справят с проблема.
Добре е да се знае, че Енурезата не е болест. Често до нощно напикаване се стига, когато детето е стресирано. В различни случаи експертите определят състоянието като регресия към бебешко състояние. На родителите се препоръчва да избягват да поставят детето в стресови ситуации, тъй като проблемът може да се задълбочи, а отстраняването му да продължи дълго.
Ние от Tenscare.bg ви предлагаме 3 метода за предотвратяване на нощно напикаване:
Понякога децата в пред тийнейджърска възраст, имащи този проблем, осъзнават и се притесняват повече от колкото е нужно. Неприятното нощно напикаване ги кара да се чувстват несигурни в себе си и потиснати, което влияя зле цялостното поведение в училище и сред приятели. Според данни, някои от децата с проблем споделят, че не вярват, че Енурезата има решение.
Възможно е родителите да са опитали безуспешно различни начини за елеминирането на нощно напикаване като например ограничаване на приетите течности непосредствено преди сън. Друг метод, но безрезултатен, е майките и бащите да карат детето да уринира по два-три пъти преди лягане. Опити за навиване на аларми през различни интервали от време през нощта, за да се буди детето пак се увенчават без успех. Приемането на лекарства е силно инвазивно и дори опасно за здравето на детето.
Тези методи могат да доведат до момент, в който доверието на подрастващия към родителите да изчезне. Вероятно той ще има готова реплика за всички опити за борба с Енурезата и няма да вярва в успеха. Това от своя страна пък ще отключи нови проблеми и майката и бащата, заедно с детето се оказват в омагьосан кръг, от който няма изход. Запознати по темата, както и лекари обясняват, че родителите на деца, имащи нощно напикаване, трябва да бъдат много внимателни и да не показват на хлапето притесненията си. В повечето случаи трябва да изчакат и да използват възможно най-безопасния и най-малко стресиращ метод за премахване на проблема.
Добрата новина е, че съвременните технологиите доведоха до създаването на умни аларми, които се борят с нощното напикаване при деца 5 + и успешно слагат край на проблема за от 2 до 4 месец. Те действат еднакво добре при тийнейджъри и младежи и при по-малките деца. Ние от Tenscare.bg предлагаме решението.
КАЖЕТЕ СБОГОМ НА НОЩНОТО НАПИКАВАНЕ ПРИ ДЕЦА НАД 5+ ГОДИШНА ВЪЗРАСТ!
Решението на проблема нощно напикаване е иновационното устройство-аларма на име DRY NIGHT TRAINER. То използва поведенчески техники, за да обучи детето или тийнейджъра да „разпознава“ и „отговаря“ на чувството за пълен пикочен мехур. Постепенно той или тя ще успее да осъзнае, кога му се пишка. Така или ще се събужда от сън и ще ходи до тоалетната или просто ще стиска до сутринта. И в двата варианта алармата DRY NIGHT TRAINER ще помогне за разрешаване на проблема за период между 2 и 4 месеца.
Dry Night Trainer е алармена система, която е лесна и безопасна за употреба. Устройството се закача за бельото на детето и при първите капки течност сензорите за влажност се задействат. Така то се събужда и успява да предотврати така неприятното за него и родителите му нощно напикаване.
Майка, сблъскала се с проблема, споделя: ‘‘Аз открих, че ключът към успеха за тийнейджъри и по-големи деца е да се използва алармата, която е лесна за употреба и е приемлива за тях. Този вид устройства са лесни за използване, а звукът им се чува до съседната стая.‘‘ Веднъж отчела подмокрянето алармата няма да спре сама. Детето трябва да се събуди и само да я изключи.
За пълно отстраняване на проблема, наречен нощно напикаване, вашият син или дъщеря трябва доброволно и последователно да носи алармата всяка вечер. Поставянето й може да се превърне в рутинно задължение всяка вечер. Нещо като задължителното къпане и миене на зъбите преди лягане. Детето само трябва да осъзнае, че му е нужна по време на сън. Препоръчително е родителите да обяснят на хлапето какво да прави, когато алармата се задейства в следствие на подмокряне. Нека детето не се стряска от звука и нека знае, че щом Dry Night Trainer се е задействал, значи е време за посещение на тоалетната. Колкото по-бързо детето се научи как да реагира на алармата за нощно напикаване, толкова по-кратък ще бъде пътят до сухите нощи.